Skip to content

355 New Central AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1982

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 5, 2016

Property Information

Block13702
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,524
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,300
49%
Improvement Value:$340,200
51%
Total Assessment$668,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,802+3.5%
2024$7,539+3.2%
2023$7,303+1.3%
2022$7,207+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 16361, Page 530Recorded4/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1982