Skip to content

3 Owl CourtJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block20001
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,512
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
38%
Improvement Value:$394,200
62%
Total Assessment$633,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,598+3.5%
2024$8,309+4.8%
2023$7,926+1.3%
2022$7,821+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$409,000
Sq Ft1,512DeedBook 18301, Page 1894Recorded2/5/2021

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 16477, Page 436Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4979, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1992