Skip to content

285 Jackson Pines RoadJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Date
Apr 7, 2011

Property Information

Block14001
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,862
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,200
64%
Improvement Value:$188,800
36%
Total Assessment$531,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,817+3.9%
2024$6,559+4.0%
2023$6,305+1.4%
2022$6,218+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960