Skip to content

247 Jackson Pines RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block14001
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,906
Acreage6.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,100
48%
Improvement Value:$597,000
52%
Total Assessment$1,138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,084+3.9%
2024$12,587+4.0%
2023$12,100+1.4%
2022$11,933+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,906DeedBook 18465, Page 978Recorded5/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1985