Skip to content

5 Yorkshire DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block14501
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,819
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
51%
Improvement Value:$289,800
49%
Total Assessment$596,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,762+3.9%
2024$7,468+4.0%
2023$7,179+1.4%
2022$7,079+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft1,819DeedBook 19724, Page 280Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 16440, Page 506Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12978, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1972