Skip to content

20 Portebello RoadJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block14601
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,589
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
31%
Improvement Value:$259,900
69%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,347+4.0%
2024$5,144+4.0%
2023$4,944+1.4%
2022$4,876+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,589DeedBook 19423, Page 1500Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 15626, Page 1970Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$167,461
DeedBook 5691, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780