Skip to content

46 S Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block14601
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,529
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
28%
Improvement Value:$295,700
72%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354+3.9%
2024$6,113+4.0%
2023$5,877+1.4%
2022$5,795+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 15152, Page 928

Property Sale

Sale
$148,480
DeedBook 5362, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780