Skip to content

26 Waverly LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block14601
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,573
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
28%
Improvement Value:$292,500
72%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248+4.0%
2024$6,010+4.0%
2023$5,778+1.4%
2022$5,698+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 13752, Page 65

Property Sale

Sale
$146,504
DeedBook 4834, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1989