Skip to content

6 Waverly LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block14601
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,573
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
29%
Improvement Value:$289,000
71%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248+4.0%
2024$6,010+4.0%
2023$5,778+1.4%
2022$5,698+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,573DeedBook 19390, Page 1896Recorded5/30/2023

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 11026, Page 1239

Property Sale

SaleMulti
$159,848
DeedBook 4780, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1989