Skip to content

5 Taylor LaneJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block14602
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,254
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
35%
Improvement Value:$217,100
65%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,914+4.0%
2024$4,727+4.0%
2023$4,544+1.4%
2022$4,481+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 11648, Page 1414

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5277, Page 566

Property Sale

SaleMulti
$128,765
DeedBook 4810, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1989