Skip to content

18 S Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block14602
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,254
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
34%
Improvement Value:$221,600
66%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,062+4.0%
2024$4,869+9.9%
2023$4,431+1.5%
2022$4,366+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,254DeedBook 19125, Page 1817Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$129,484
DeedBook 4795, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1989