Skip to content

47 S Avon DriveJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block14604
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,391
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
34%
Improvement Value:$224,000
66%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,289+3.9%
2024$5,088+4.0%
2023$4,891+1.4%
2022$4,824+1.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,391DeedBook 17832, Page 673Recorded3/24/2020

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,391DeedBook 16460, Page 164Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 11900, Page 50

Property Sale

Sale
$122,407
DeedBook 5384, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780