Skip to content

11 Kildare LaneJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$332,900
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block14604
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,486
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
29%
Improvement Value:$243,800
71%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,604+3.9%
2024$5,391+4.0%
2023$5,183+1.4%
2022$5,111+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$332,900
Sq Ft1,486DeedBook 19489, Page 1559Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 10735, Page 1571

Property Sale

Sale
$131,204
DeedBook 5392, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780