Skip to content

9 Abbot CourtJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$157,180
Last Sale Date
Oct 24, 1995

Property Information

Block14604
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,612
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
30%
Improvement Value:$229,400
70%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,694+4.1%
2024$5,468+4.2%
2023$5,247+1.5%
2022$5,171+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$157,180
DeedBook 5318, Page 471

Property Sale

SaleMulti
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780