Skip to content

25 Tudor CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 27, 2019

Property Information

Block14604
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1.5SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,777
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
24%
Improvement Value:$371,100
76%
Total Assessment$486,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,417+3.9%
2024$6,174+4.0%
2023$5,935+1.4%
2022$5,853+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,777DeedBook 17726, Page 1258Recorded12/20/2019

Property Sale

Sale
$136,125
DeedBook 4959, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1989