Skip to content

19 Tudor CourtJackson, NJ 08527

Built 1995

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block14604
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,582
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
32%
Improvement Value:$249,200
68%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,752+3.9%
2024$5,534+4.0%
2023$5,319+1.4%
2022$5,246+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,582DeedBook 19659, Page 577Recorded4/17/2024

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 13704, Page 129

Property Sale

Sale
$134,118
DeedBook 5516, Page 437

Property Sale

Sale
$134,118
DeedBook 5301, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780