Skip to content

16 Eaton CourtJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block14606
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,654
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
31%
Improvement Value:$257,300
69%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+4.0%
2024$5,736+4.0%
2023$5,514+1.4%
2022$5,438+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 17257, Page 1170Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$142,640
DeedBook 5422, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780