Skip to content

19 N Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 29, 2010

Property Information

Block14801
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,651
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
31%
Improvement Value:$262,000
69%
Total Assessment$379,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018+4.0%
2024$5,789+4.0%
2023$5,565+1.4%
2022$5,488+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14758, Page 336

Property Sale

Sale
$173,892
DeedBook 5442, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1997