Skip to content

87 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 1, 2010

Property Information

Block14701
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,756
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
22%
Improvement Value:$463,000
78%
Total Assessment$592,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,603+3.9%
2024$9,238+4.0%
2023$8,881+1.4%
2022$8,758+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$293,030
DeedBook 10534, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 2001