Skip to content

10 Singer SquareJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block14601
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
31%
Improvement Value:$265,900
69%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,284+4.0%
2024$5,083+4.0%
2023$4,886+1.4%
2022$4,819+6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,552
DeedBook 5347, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780