Skip to content

55 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Jul 5, 2021

Property Information

Block14701
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,622
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
23%
Improvement Value:$425,800
77%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+3.9%
2024$8,590+4.0%
2023$8,258+1.4%
2022$8,143+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900
Sq Ft2,622DeedBook 18619, Page 782Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$236,257
DeedBook 10256, Page 999

Property Built

Built

Year Built: 2000