Skip to content

36 Bay Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block14702
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,202
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$391,800
71%
Total Assessment$551,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+3.9%
2024$8,506+4.0%
2023$8,177+1.4%
2022$8,064+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 18027, Page 499Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 16630, Page 65Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 16221, Page 1627Recorded10/22/2015

Property Sale

Sale
$396,371
DeedBook 12544, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 2005