Skip to content

48 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 7, 2004

Property Information

Block14705
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,205
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$397,900
71%
Total Assessment$557,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+3.9%
2024$8,558+4.0%
2023$8,227+1.4%
2022$8,114+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 11883, Page 1526

Property Built

Built

Year Built: 2002