Skip to content

66 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2025

Property Information

Block14705
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,127
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,800
30%
Improvement Value:$378,900
70%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+3.9%
2024$8,031+4.0%
2023$7,721+1.4%
2022$7,614+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$291,300
DeedBook 15379, Page 108

Property Sale

Sale
$258,139
DeedBook 10307, Page 1890

Property Built

Built

Year Built: 2001