Skip to content

28 Winged Foot RoadJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block14705
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,918
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$354,500
69%
Total Assessment$513,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,025+3.9%
2024$7,721+4.0%
2023$7,422+1.4%
2022$7,319+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 18049, Page 1001Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$229,413
DeedBook 10122, Page 1507

Property Built

Built

Year Built: 2000