Skip to content

17 Abercorn CourtJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block14801
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1.5SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,369
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
21%
Improvement Value:$426,500
79%
Total Assessment$543,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+4.0%
2024$7,112+4.0%
2023$6,837+1.4%
2022$6,742+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,369DeedBook 17961, Page 1807Recorded7/13/2020

Property Sale

Sale
$196,740
DeedBook 5594, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1998