Skip to content

9 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$231,025
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block14903
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,377
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
27%
Improvement Value:$429,700
73%
Total Assessment$590,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,957+4.0%
2024$8,616+4.0%
2023$8,283+1.4%
2022$8,168+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$231,025
DeedBook 10095, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 2000