Skip to content

9 Dexter LaneJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block14801
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,616
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
31%
Improvement Value:$252,500
69%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,881+4.0%
2024$5,657+4.0%
2023$5,438+1.4%
2022$5,363+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 13256, Page 266

Property Sale

Sale
$160,303
DeedBook 5642, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1998