Skip to content

25 N Baker DriveJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$170,574
Last Sale Date
Aug 24, 1998

Property Information

Block14802
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,686
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
31%
Improvement Value:$267,000
69%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+4.1%
2024$5,584+4.2%
2023$5,358-3.1%
2022$5,531+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,574
DeedBook 5611, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1998