Skip to content

4 Thatcher CourtJackson, NJ 08527

Built 1995

Last Sale Price
$167,350
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block14801
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,693
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
24%
Improvement Value:$380,500
76%
Total Assessment$497,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+4.1%
2024$6,677+4.2%
2023$6,409+1.5%
2022$6,317+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,350
DeedBook 5722, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$3,452,999
DeedBook 5201, Page 780