Skip to content

6 Arthur CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$153,522
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block14803
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,684
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
31%
Improvement Value:$262,200
69%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,762+4.1%
2024$5,534+4.2%
2023$5,310+1.5%
2022$5,233+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$153,522
DeedBook 5443, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1997