Skip to content

6 Clyde SquareJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Nov 29, 2024

Property Information

Block14804
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,774
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
26%
Improvement Value:$278,800
74%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,256+3.9%
2024$6,018+4.0%
2023$5,785+1.4%
2022$5,705+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,900
Sq Ft1,774DeedBook 19875, Page 21Recorded12/13/2024

Property Sale

Sale
$157,505
DeedBook 5440, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1997