Skip to content

11 Penny LaneJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block14805
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,748
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
25%
Improvement Value:$321,900
75%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,037+4.0%
2024$6,769+4.0%
2023$6,507+1.4%
2022$6,417+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,748DeedBook 19583, Page 1406Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15387, Page 118

Property Sale

Sale
$185,043
DeedBook 5507, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1997