Skip to content

5 Penny LaneJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block14805
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,372
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
31%
Improvement Value:$246,200
69%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,497+3.9%
2024$5,288+4.0%
2023$5,084+1.4%
2022$5,013+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,372DeedBook 18439, Page 1783Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$144,080
DeedBook 5512, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1997