Skip to content

63 Merion LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block14902
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFL2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,800
29%
Improvement Value:$392,100
71%
Total Assessment$552,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+3.9%
2024$8,137+4.0%
2023$7,822+1.4%
2022$7,714+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13728, Page 394

Property Sale

Sale
$247,950
DeedBook 10185, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 2000