Skip to content

45 Merion LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Date
Sep 24, 2008

Property Information

Block14902
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,882
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$352,000
69%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+4.1%
2024$7,747+4.2%
2023$7,438+1.4%
2022$7,331+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$217,950
DeedBook 10159, Page 1536

Property Built

Built

Year Built: 2000