Skip to content

36 Medinah CourtJackson, NJ 08527

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block14903
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,916
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,300
29%
Improvement Value:$387,700
71%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,362+3.9%
2024$8,045+4.0%
2023$7,733+1.4%
2022$7,626+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,916DeedBook 20172, Page 571Recorded10/22/2025

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,916DeedBook 15644, Page 1380Recorded9/20/2013

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 13731, Page 1355

Property Built

Built

Year Built: 1999