Skip to content

41 Medinah CourtJackson, NJ 08527

Built 2006

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block14903
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,676
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,600
29%
Improvement Value:$308,600
71%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+4.0%
2024$6,767+4.0%
2023$6,505+1.4%
2022$6,415+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,000
Sq Ft1,676DeedBook 18879, Page 1932Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$282,950
DeedBook 13321, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 2006