Skip to content

19 Medinah CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2012

Property Information

Block14903
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,882
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,600
27%
Improvement Value:$348,400
73%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,631+3.9%
2024$7,341+4.0%
2023$7,057+1.4%
2022$6,959+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$197,450
DeedBook 10167, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 2000