Skip to content

3 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block14903
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,433
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
29%
Improvement Value:$396,900
71%
Total Assessment$556,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+3.9%
2024$8,358+4.0%
2023$8,035+1.4%
2022$7,924+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$437,000
Sq Ft2,433DeedBook 19572, Page 1919Recorded1/2/2024

Property Sale

Sale
$406,000
DeedBook 13102, Page 1138

Property Sale

Sale
$191,845
DeedBook 10048, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 2000