Skip to content

33 Medinah CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block14903
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,734
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,600
29%
Improvement Value:$309,800
71%
Total Assessment$438,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+3.9%
2024$6,896+4.0%
2023$6,629+5.4%
2022$6,287+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$217,500
Sq Ft1,734DeedBook 17791, Page 1370Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11522, Page 1

Property Sale

Sale
$188,625
DeedBook 10290, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 2000