Skip to content

32 Spyglass DriveJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block15102
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,846
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$348,200
69%
Total Assessment$507,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,984+3.9%
2024$7,681+4.0%
2023$7,384+1.4%
2022$7,282+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$389,900
Sq Ft1,846DeedBook 18569, Page 28Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$260,100
DeedBook 10646, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 2001