Skip to content

34 Spyglass DriveJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block15102
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,176
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
26%
Improvement Value:$444,600
74%
Total Assessment$604,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,792+7.1%
2024$8,208+4.2%
2023$7,881+1.4%
2022$7,769+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$271,175
DeedBook 10678, Page 999

Property Built

Built

Year Built: 2001