Skip to content

52 Spyglass DriveJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 4, 2014

Property Information

Block15102
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,355
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
26%
Improvement Value:$433,000
74%
Total Assessment$584,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,757+4.0%
2024$8,424+4.0%
2023$8,098+1.4%
2022$7,986+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,355DeedBook 15763, Page 373Recorded3/14/2014

Property Sale

Sale
$259,350
DeedBook 10611, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 2001