Skip to content

15 Pine Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 2, 2019

Property Information

Block15102
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,648
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
23%
Improvement Value:$535,900
77%
Total Assessment$695,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,496+4.0%
2024$11,059+4.0%
2023$10,631+1.4%
2022$10,484+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 15244, Page 1882

Property Sale

Sale
$483,000
DeedBook 12279, Page 966

Property Sale

Sale
$394,800
DeedBook 10303, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 2001