Skip to content

5 Prince WayJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 17, 2016

Property Information

Block15302
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,667
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,400
27%
Improvement Value:$701,700
73%
Total Assessment$961,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,654+3.5%
2024$12,220+3.4%
2023$11,820+1.4%
2022$11,653+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,700
DeedBook 11191, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2002