Skip to content

53 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block14904
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,430
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,300
23%
Improvement Value:$535,100
77%
Total Assessment$694,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,159+3.9%
2024$10,735+4.0%
2023$10,319+1.4%
2022$10,177+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$629,800
Sq Ft3,430DeedBook 19138, Page 1711Recorded8/18/2022

Property Sale

Sale
$325,736
DeedBook 10232, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 2000