Skip to content

36 Pine Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$555,900
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block15104
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,132
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
28%
Improvement Value:$398,600
72%
Total Assessment$550,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+3.9%
2024$8,345+4.0%
2023$8,022+1.4%
2022$7,911+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,900
Sq Ft2,132DeedBook 19595, Page 1865Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$229,450
DeedBook 10286, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 2000