Skip to content

2 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block15104
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,184
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
27%
Improvement Value:$409,600
73%
Total Assessment$562,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,395+3.9%
2024$7,115+4.0%
2023$6,839+1.4%
2022$6,745+1.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,184DeedBook 19848, Page 1667Recorded11/14/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 16994, Page 784Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$202,650
DeedBook 14869, Page 1543

Property Sale

Sale
$3,064
DeedBook 14722, Page 1306

Property Sale

Sale
$249,600
DeedBook 10388, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 2001