Skip to content

22 Ambassador WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$804,530
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block15201
Lot125
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,061
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,700
23%
Improvement Value:$836,400
77%
Total Assessment$1,092,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,607+3.9%
2024$14,052+4.0%
2023$13,508+1.4%
2022$13,322+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$804,530
Sq Ft4,061DeedBook 19342, Page 1789Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$546,847
DeedBook 11528, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 2003